Lip 18, 2012

Posted by in Statyczne | 0 Comments

OSP Godzianów

OSP Godzianów

 

DSC 0294a
Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze 19.07.2015 r. 

 

—————————————————————————————————————————————————————————————————- 

Foto osp_Godzianw

Zebranie sprawozdawcze w Ochotniczej Straży Pożarnej w Godzianowie  w 2014 roku.

———————————————————————————————————————————————————————————————————

 Ochotnicza Straż Pożarna w Godzianowie została założona w 1918 r. Na zebranie założycielskie tej organizacji przybyli zarówno mieszkańcy Godzianowa, jak i Byczek oraz Zapad. Mieszkańcy z innych wsi, po zapoznaniu się z zasadami pracy tej organizacji przystąpili do zakładania takich samych w swoich wsiach. Wkrótce powstały organizacje strażackie w Byczkach, Lniśnie, Płyćwi i w Zapadach.

Miejscowi strażacy pod dowództwem Piotra Jagiełły wielokrotnie zajmowali pierwsze miejsce w eliminacjach powiatowych. Również sprawnie pracowały straże w okolicznych wsiach. OSP w Lniśnie zdobyła pierwsze miejsce w zawodach wojewódzkich, a następnie brała udział w finale, wraz z 11 najlepszymi jednostkami na terenie kraju. W 1919 roku ze składek mieszkańców oraz środków uzyskanych z Sejmiku i od miejscowych organizacji zbudowano remizę strażacką. Służyła ona jako magazyn sprzętu strażackiego, ale wykorzystywana była także na zebrania i przedstawienia. W 1935 roku remiza została rozbudowana.

Strażacy brali udział w gaszeniu pożarów niejednokrotnie. Groźne pożary najczęściej wybuchały we wsiach o gęstej zabudowie, a w ich gaszeniu brało udział kilka jednostek straży pożarnej. Przykładowo w 1920 roku we wsi Zapady pożar objął 6 zagród, w gaszeniu brała udział OSP z Godzianowa oraz Lipiec i Głuchowa, a także ze Skierniewic. Równie groźny pożar wybuchł w tej wsi w kwietniu 1939 roku. Spłonęły 2 domy mieszkalne i 8 stodół. W gaszeniu pożaru wzięły udział ochotnicze straż pożarne z okolicznych wsi, zawodowa straż ze Skierniewic, a nawet wojsko, stacjonujące w tym czasie w sąsiedniej wsi Dąbrowice. W obydwu przypadkach dzięki działaniu strażaków oraz pomocy miejscowej ludności, szalejący żywioł został opanowany, nie dopuszczono do rozprzestrzenienia się ognia na całą wieś. Ponadto strażacy brali udział w gaszeniu innych pożarów, które dość często wybuchały w Godzianowie i okolicznych wsiach.

W 1948 roku w Godzianowie uroczyście było obchodzone 30-lecie działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. Główną część uroczystości, obok okolicznościowych przemówień, stanowiły występy Koła Młodzieży Wiejskiej ,,Wici?, Orkiestry Dętej oraz zawody strażackie.

Ochotnicza Straż Pożarna już w latach miedzywojennych należała do najsprawniejszych zespołów w okolicy. Po II wojnie światowej strażacy nadal utrzymywali wysoką sprawność zarówno podczas zawodów strażackich, jak i w czasie akcji gaszenia pożarów. Dysponowali nowoczesnym sprzętem przeciwpożarowym, a konie zostały zastąpione przez samochód.

Wyrazem pracowitości a autorytetu OSP we wsi jest piękny Dom Strażaka, którego otwarcie nastąpiło w 80 rocznicę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Godzianowie, tj. w 1978 roku.

osp-godzMiejscowa straż współpracowała z Zawodową Strażą Pożarną w Skierniewicach. Na wezwanie telefoniczne spieszyła z pomocą nawet do odległych miejscowości. Utrzymywała stałą więź z okolicznymi strażami pożarnymi ? w Byczkach, Kawęczyni, Lniśnie, Płyćwi i w Zapadach.

W 1972 roku nastąpiło połączenie Ochotniczej Straży Pożarnej z Orkiestrą Dętą. Członkowie orkiestry otrzymali mundury strażackie oraz wygodne pomieszczenie w miejscowym Domu Strażaka.

Bardzo serdecznie zapraszamy do wynajmowania sali OSP w Godzianowie na imprezy okolicznościowe:
Sala posiadanową klimatyzację na dwóch salach, centralne ogrzewanie, pokoje gościnne, nowoczesną kuchnię wraz z zapleczem, chłodnię, toalety, duży parking na samochody.
 KONTAKT DOTYCZĄCY WYNAJĘCIA  SALI OSP NA IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE:
Halina Karalus
Godzianów, ul. Klonowa 10
Tel. 697-826-434

kilma

 klima2

klima3

Nowa klimatyzacja

 

 

 —————————————————————————————————————————————————————————————————-

Leave a Reply